Lesný petržlen s vôňou anýzu a lúčny zeler ako elixír mladosti…

Dnes pri návšteve lesa som si uvedomila, že príroda nám v každom ročnom období dáva to najlepšie pre naše zdravie. Je skvelé, že aj tí z vás, ktorí nemáte záhradu si môžete pochutnávať na výborných koreniacich bylinkách, nemusíte ich sadiť ani polievať pretože rastú priamo na lúkach a v lese. Avšak, aby sme mali tú príležitosť si na týchto vynikajúcich bylinkách pochutnať potrebujeme, aby tu boli zachované naše lesy, lúky a ostatné prírodné spoločenstvá…

O ktorých bylinkách je reč…Obidve sú  z čeľade mrkvovité (Apiaceae) podobne ako veľa našich známych kultúrnych rastlín využívaných ako koreniny (napr. petržlen, kôpor, koriander, rasca, fenikel…). Tá prvá svojim výzorom pripomína lesnú petržlenku a chuťou zase anýz. Je vynikajúca nielen ako korenina ale má tiež aj výborné liečivé vlastnosti..

Lesný petržlen s vôňou anýzu

Trebuľka lesná (Anthriscus sylvestris, Kerblík lesní) 

Na Slovensku síce menej používaná, ale pritom veľmi chutná lesná bylinka, vôňou pripomínajúca anýz. 30-60 cm vysoká divoko rastúca rastlina so svetlozelenými jemnými listami perovito strihanými pripomínajúcimi listy petržlenu.

Porovnanie listu petržlena a trebuľky

Patrí do čeľade mrkvovitých a podobne ako väčšina zástupcov z tejto čeľade má biele kvety usporiadané v okolíkoch. Kvitne od mája do septembra.

Trebuľka lesná v čase kvitnutia

Zberáme listy od objavenia ružice listov až do rozkvitnutia. Ako koreniacu zmes si môžeme nazberať aj semená (nažky), ktoré majú tiež anízovú chuť. Rastie v mladých presvetlených listnatých lesných porastoch, na okrajoch lesov, lesných ciest a na zanedbaných pasienkoch.

Rastlina obsahuje viacero účinných látok ako sú silice, flavonoidy, karotenoidy, horčiny, antokyány, fytosteroly a vitamíny. V tradičnom liečiteľstve sa používala ako antitusikum (proti kašľu), antipyretikum (proti teplote), analgetikum (proti bolesti), diuretikum (močopudné), na liečbu kašľa najmä pri bronchitíde, pri bolestiach žalúdka

Vďaka obsahu horčín a vyššiemu obsahu vitamínu C je tiež vhodnou bylinkou do očistných kúr.

List trebuľky lesnej                                                   porovnanie listov - vpravo trebuľka lesná

POZOR na zámenu s tetuchou kozou (Aethusa Cynapium, Tetlucha kozí pysk), ktorá je jedovatá.

Recepty z trebuľky

Čerstvá vňať

Trebuľku využívam v kuchyni ako chutnú koreninu podobne ako petržlenovú vňať.

Vyrábam z nej pár výborných produktov.

Trebuľkový ocot

Chutný ocot vyrobím 21 dňovou maceráciou bylinky v octe. Tento ocot je vynikajúci do šalátov, dodá im naozaj jedinečnú chuť a vôňu. Pokiaľ chcete dosiahnuť výraznú anýzovú chuť, tak môžete urobiť opakovanú maceráciu výmenou bylinky za čerstvú a zopakovať predchádzajúci postup.

Bylinková soľ

Trebuľku pridávam do bylinkovej soli. Príprava je veľmi jednoduchá. Nasušené bylinky zmiešam s hrubozrnnou morskou soľou v pomere 1 diel byliniek ku 3 dielom soli a následne ich krátko pomixujem na mlynčeku.

Koreniaca zmes "Fines herbes"

Je súčasťou veľmi špecifickej koreniacej zmesi používanej najmä vo francúzskej kuchyni "fines herbes".

Táto zmes môže dodať vášmu jedlu výnimočnú chuť a je tvorená 4 bylinkami- (trebuľka lesná, petržlen záhradný, cesnak pažítkový-pažítka alebo lesný, palina dračia-estragón). Je výborná do šalátov, omáčok, polievok ale hodí sa aj k mäsovým pokrmom... Veľmi chutná je aj v bylinkovom masle...

 

Podľa najnovších výskumov sa zistilo, že vďaka antiproliferatívnym, cytostatickým účinkom predstavuje potenciálnu drogu na liečbu rakoviny .

Existuje aj vyšľachtená záhradná forma Trebuľka záhradná (Anthriscus cerefolium), ktorá je aromatickejšia. Je pomerne nenáročná a môžete ju skúsiť pestovať na záhrade podobne ako kôpor.  Ja však uprednostňujem trebuľku z lesa.


Lúčny či lesný zelér

Priam zázračná bylinka, o ktorej mnohí bylinkári tvrdia, že keby sme ju konzumovali, tak by sme netušili čo sú choroby. V minulosti ju ľudia poznali a používali ako významnú liečivú bylinku, ale nejako upadla do zabudnutia. Má výraznú korenistú chuť a dokáže nahradiť zelér. Tušíte o akej bylinke je reč? Jej list sa podobá odtlačku nohy kozy od čoho je odvodené aj jej meno Kozonoha hostcová (Aegopodium podagraria, Bršlice kozí noha).

Opäť je to bylinka z čeľade mrkvovité (Apiaceae). Je to pomerne vytrvalá rastlina, ktorá má charakter buriny, v prípade, že sa Vám dostane do záhrady. Môže dorásť do výšky až vyše metra. Prvé listy vyrastajúce zo zeme sú stopkaté pričom môžu byť celistvé trojuholníkovitého tvaru alebo trojpočetné. Má biele kvety usporiadané v okolíkoch. Kvitne od mája. Ideálne pre zber sú práve mladé listy s odenkom.

Kozonoha hostcová v čase kvitnutia

Mladé listy sú veľmi chutné  a obsahujú veľké množstvo minerálnych látok (železo, meď, mangán, vápnik, draslík, kobalt, fluór…) a tiež vitamín C a E. Z účinných látok obsahuje polyacetylény, kumaríny (falcarinol, falcarindiol), flavonoidy...

Je vynikajúcim diuretikom (močopudný), saluretikom (zabezpečuje odstránenie solí), antireumatikom, metabolikom a má tiež spazmolytické (protikŕčové) účinky v oblasti brušnej dutiny.

Mladé lístky kozonohy hostcovej

Podľa môjho priateľa, vynikajúceho bylinkára, Vláďu Vytáseka extrakty z kozonohy dokážu potlačiť rast niektorých patogénnych húb a tiež baktérií rodu Staphylococcus vrátane zlatého stafylokoka (Staphylococcus aureus). Taktiež harmonizuje činnosť čriev a zaujímavo pomáha pri hnačkách ale aj zápche a vykazuje protialergické účinky.

Na základe najnovších vedeckých štúdií bola potvrdená výrazná antioxidačná aktivita a najmä veľmi významný antiaeging (proti stárnutiu) potenciál na našu kožu. Alkoholový extrakt z kozonohy jednoznačne inhibuje aktivitu enzýmov kolagenázy a elastázy, ktoré sú zodpovedné za starnutie pokožky… ich inhibícia znamená pre nás oddialenie starnutia.

Tinktúra z kozonohy hostcovej

Extrakt z kozonohy má schopnosť stimulovať migráciu keratinocytov (tvoria 90% buniek pokožky) a fibroblastov, čo hrá významnú úlohu pri udržiavaní dobrého stavu pokožky a jej správnej funkcie.

Recepty z kozonohy

Tinktúra z kozonohy

Čerstvý koreň (oddenok) a pár lístkov nakrájame na čo najmenšie časti a zalejeme min. 60% alkoholom v pomere 1:4. Macerujeme minimálne 1 mesiac. Po macerácií precedíme a vytlačíme zvyšok z rastliny. Získame úžasnú tinktúru, ktorá silne podporuje odstraňovanie kyseliny močovej z organizmu ale aj ostatné soli a metabolity a  zároveň aj skvelý antioxidačný elixír nielen pre krásu ale aj zdravie- antiaeging

Čerstvé listy

Používam ako klasický stopkový zeler. Je to nenahraditeľná veľmi chutná jarná zelenina plná antioxidantov.

Z čerstvých listov si môžete pripraviť chutný šalát alebo tiež pridať do smoothie či tvarohových pomazánok.

Pri prechádzke lesom je ideálne si len chrumkať osviežujúce lístky, ktoré sú tesne po odtrhnutí najliečivejšie.

Čaj z kozonohy pre očistu organizmu

3čl vňate a odenku zalejeme 350 ml vriacej vody

25 minút lúhujeme a rozdelíme na 3 diely a pijeme pred raňajkami, obedom a večerou. Tento čajík je liečivý pre celý organizmus no najmä pre Váš vylučovací systém. 

Vonkajšie použitie

Čerstvé listy

Čerstvé listy rozdrvíme v mažiari a prikladáme na bolestivé miesta a zle hojace sa rany vo forme obkladu.

Masť proti bolesti

bambucké maslo

čerstvé listy kozonohy

kvet bazy

Postup: na vodnom kúpeli rozpustíme bambucké maslo a pridáme natrhané listy a korene kozonohykvety bazy v pomere 1 diel masti k 1 dielu bylín. Zahrievame niekoľko minút. Necháme vychladnúť prikryjeme a tento proces opakujeme ešte 3 dni. Potom pridáme niekoľko kvapiek propolisu. Zamiešame sklenenou tyčinkou alebo drevenou lyžičkou a teplé precedíme cez plátenko. Plátenko ostane z časti napité maslom, takže si ho môžete uchovať v chladničke a používať na natieranie bolestivých miest ako prvé.

Krém proti starnutiu

bambucké maslo

tinktúra z kozonohy

čerstvé listy kozonohy

éterický olej (napr. z Geránia)

Na vodnom kúpeli si rozpustíme bambucké maslo a pridáme čerstvé listy. Niekoľko minút zahrievame a necháme stáť do druhého dňa. Potom opäť zahrejeme precedíme cez plátenko a pridáme pár kvapiek tinktúry a voňavého éterického oleja podľa Vášho výberu. Občas premiešame až do začiatku tuhnutia. Krém aplikujeme na namáhané časti pokožky. Vždy je nutné si najskôr urobiť test na vnútornej časti zápästia, aby ste predišli neželanej reakcii…

 

Tinktúra z kozonohy                            Korene a listy kozonohy v tinktúre

Šalát s listami kozonohy a trebuľkou

 


Moje rady na záver

  • ak vás trápia bolesti kĺbov, krížovej oblasti skúste si postihnuté miesto potierať masťou z kozonohy
  • na zmiernenie problémov so zadržiavaním solí v organizme, opuchmi dolných končatín konzumujte čerstvé lístky alebo čaj z kozonohy
  • pre svieži a mladistvý vzhľad nielen zvonka ale aj z vnútra organizmu vyskúšajte užívať tinktúru z kozonohy
  • chcete dodať Vašim jedlám originálnu a jedinečnú chuť, tak použite trebuľku lesnú

 

Pevne verím, že ste spoznali 2 ďalšie nielen liečivé ale aj veľmi chutné dary z našej prírody, ktoré Vám poslúžia nielen ku zdraviu ale tiež aj kráse… Pre mňa je vždy úžasné poznanie, že naši predkovia intuitívne na základe spojenia s prírodou presne vedeli, čo je pre nich prospešné. tak ako to dnes môžeme vidieť u pôvodných izolovaných kmeňov…

 

 

Ida Petrovičová
Som hypersenzitívna žena, ktorá miluje prírodu a z jej darov v podobe liečivých rastlín pripravujem čaje, tinktúry, sirupy a hojivé masti, ktoré pomáhajú uzdraviť telo aj dušu. Zoberiem vás do prírody a naučím vás spoznávať a správne používať liečivé rastliny a pripraviť z nich osvedčené elixíry pre vaše zdravie. Som autorkou eBookov 5 byliniek pre pokojný spánok a radosť v duši >> , Predjarná očista dočista >> a online kurzu Predjarná OČISTA DOČISTA; . Ukážem vám cestu, ako žiť v súlade s prírodou a využiť jej dary pre svoje zdravie, ako počúvať svoje telo a uzdraviť ho O mojej ceste si prečítate tu>>