Lesná medovka

Počuli ste o tom, že na okrajoch lesa, rumoviskách či rúbaniskách rastie „lesná medovka„. Úžasná bylinka, ktorá niektorými svojimi liečivými účinkami dokonca predčí v záhradách pestovanú medovku lekársku. Zrejme to bude tým, že rastie aj voľne v prírode v spoločenstve, kde pôsobí mnoho ďalších faktorov, ktoré podmieňujú jej vynikajúce liečivé účinky.

Tušíte už trošku o akej bylinke je reč? Patrí do čeľade hluchavkovité (Lamiaceae) a je to polotrváca medonosná bylina, ktorá je pomerne vysoká 50-100cm a poskytuje včelám neskoršiu znášku. Je to teda statná bylinka, ktorá sa len tak nedá obísť. Nebudem vás ďalej napínať…Je to kocúrnik obyčajný varieta citrónová (Nepeta cataria var. citriodora, Šanta kočičí citronová).

Kocúrnik obyčajný varieta citrónová

Lesná medovka

Kocúrnik obyčajný var. citrónová (Nepeta cataria var. citriodora). Jej latinský názov je odvodený od pomenovania etruského mesta Nepete (v súčasnosti Nepi) a cataria znamená mačací, keďže ho milujú mačky. Používanie tejto bylinky v terapeutickej praxi je stále nedocenené.

S touto bylinkou som sa skamarátila len nedávno, ale bola to láska na prvý pohľad (; . Pri prechádzke lesom som prišla na miesto rumovisko, kde sa križujú cesty a upútala ma netypicky pre les vyzerajúca bylinka. Zaujala ma svojou krásnou citrónovou vôňou, doslova pritiahla moju pozornosť. Má z diaľky nenápadné biele kvety, ktoré pri detailnom pozretí majú spodnú časť karmínovo bodkovanú.

Kocúrnik obyčajný citrónový detail kvet

Listy sú protistojné, majú srdcovitý tvar a sú plstnaté ako celá rastlina. Farbujemne striebristú ako mäta dlholistá.

Veľmi často sa stáva, že v záhradníctve kúpite „šľachtený“ kocúrnik, ktorý má však modré kvety, menší vzrast a vôňa je skôr ostrá nepríjemná. Tento nie je vhodný na terapeutické použitie!

Kocúrnik „záhradný“

Kocúrnik obyčajný citrónový obsahuje viacero účinných látok, ktoré podmieňujú jeho príjemnú aromatickú vôňu ale aj bohaté liečebné účinky. Na liečebné účely zbierame hornú aromatickú kvitnúcu nedrevnatejúcu vňať.

Z obsahových látok sú významné silice, v ktorých prevláda citrónovo voňajúci citral, citronelol, úžasný gerániol, ktorý milujem a je vynikajúci pre ženy v menopauze, limoném a tiež aj mentol, organické kyseliny, flavonoidytriesloviny a horčiny.

V porovnani s kocúrnikom citrónovým obsahuje kocúrnik obyčajný  nepetol a má veľmi osobitú ostro aromatickú mierne páchnucu vôňu a vysoký obsah nepetalaktónu a vďaka týmto charakteristikám nie je tak využívaný v terapeutickej praxi.

Použitie kocúrnika

 

 1. Liečivé účinky sú veľmi podobné medovke lekárskej. Z obsahových látok je zrejmé, že pomáha pri tráviacich problémoch (výborné digestívum), pôsobí aj žlčopudne (choleretikum a cholekinetikum) a tiež spazmolyticky proti kŕčom tráviaceho traktu.
 2. antibakteriálne účinky významné najmä  proti patogénom v dýchacej sústave, pôsobí tiež expektoračne a je odporúčaný aj pri kataroch dýchacích ciest
 3. Pôsobí aj na reguláciu menštruácie (emenagogum).
 4. Je výborné aromatikum na vylepšenie chuti a vône v bylinných zmesiach

 5. Asi najviac oceníte jeho sedatívny účinok- pôsobí ako vhodné nervínum a v tradičnej medicíne sa využíval proti hystérii. Podľa bylinkára Vláďku Vytáseka sú všetky citrónovo voňajúce bylinky vhodné pri depresiách, smútkupsychických problémoch.

 6. Dokonca u detí je vhodnejšie použitie kocúrnika obyčajného citrónového ako valeriány lekárskej


Tinktúra z kocúrnika citrónového

Recept na tinktúru: zmiešame jeden diel kvitnúcej nedrevnatejúcej vňate so 4-5 dielmi 40% alkoholu. Necháme macerovať 1 mesiac. Potom uchováme v sklených nádobách z tmavého skla.

Užívame podľa telesnej hmotnosti t.j. 1 kvapka na 1 kg živej hmotnosti/ 3. Napríklad pre osobu s hmotnosťou 60 kg je optimálna jednorazová dávka 20 kvapiek.

Alkoholová tinktúra pôsobí relaxačne. Vďaka spazmolytickým účinkom pomôže pri kŕčoch hladkého svalstva pri menštruácii, ale aj pri bolestiach hlavy, zubov a samozrejme aj na  tráviace problémy- pretože pôsobí ako antidiaroikum tlmí hnačky. Dokonca sa uvádza, že podobne ako šalvia znižuje potivosť.


Recept na čaj na ukľudnenie a pokojný spánok

Tento čajík je vhodný pre ženy pri menopauze pre tie otvorené duše, ktoré pomáhajú všetkým a nezostáva im dostatok energie pre seba...Typické pre nich sú záchvaty slabosti, bolesti hlavy, opuchy nôh…

 • 2 diely kocúrnika obyčajného citrónového
 • 2 diely vresu obyčajného
 • 1 diel lipového kvetu
 • 1 diel pamajoránu obyčajného

Príprava nálevu:

2čl zmesi zalejeme 250 ml vriacej vody a necháme 25 minút vylúhovať. Popíjame po dúškoch pred spánkom je dovolené si ho vylepšiť medom.

Recept na čaj na tráviace problémy

Táto zmes bylín je určená pre typ tráviacich problémov, ktoré sú podmienené stresom

Zmiešame v rovnakom pomere:

 • kocúrnik obyčajný citrónový
 • pamajorán obyčajný
 • rumanček kamilkový

Príprava nálevu: 2čl zmesi zalejeme 250 ml vriacej vody a necháme 25 minút vylúhovať. Popíjame po dúškoch nesladený po jedle.


Esenciálny olej

Je vhodný ako doplnková lokálna liečba infekcií dýchacích ciest z dôvodu jeho vysokej antibakteriálnej aktivity proti patogénom dýchacích ciest čo oceníte najmä v prípadoch stále častejšej zníženej citlivosti baktérií na štandardné antibiotiká. Bola potvrdená antibakteriálna aktivita proti rodu Streptococcus vrátane Streptococcus aureus. Používa sa buď inhalačne do difuzérov alebo aromalámp, alebo tiež lokálne pri dýchacích problémoch je vhodné potieranie hrudníka.


Použitie listov na vylepšenie tabaku pre terapeutické účely

Sušené listy bez kvetov sú použiteľné ako prímes do tabaku nielen ako aromatikum ale tiež aj ako droga s miernymi halucinogénnymi účinkami, ktorá pomáha pri liečbe závislosti u fajčiarov marihuany

Moje rady na záver

 • v prípade, že patríte medzi hypersenzitívne bytosti tak odporúčam používať túto bylinku v zmesiach, ktoré zjemnia jej mierne narkotizujúce účinky
 • pri infekciách dýchacích ciest oceníte silu esenciálneho oleja z kocúrnika
 • v prípade, že milujete citrónovú vôňu a gerániol odporúčam umiestniť túto bylinku do voňajúceho látkového vankúša, ktorý navodí osviežujúci spánok
 • ak ste v menopauze určite oceníte upokojujúci a zároveň návaly tlmiaci účinok tejto nedocenenej bylinky

 

Mňa kocúrnik obyčajný citrónový oslovil na prvý pohľad. Keďže menopauza prináša viacero problémov, ktoré úzko súvisia s psychickým zdravím, návalmi tepla na základe obsahových látok odporúčam túto bylinku zaradiť  do upokojujúcich čajovín na zmiernenie týchto príznakov a nastolenia rovnováhy v ženskom organizme.

Verím, že aj vás osloví táto doteraz menej využívaná bylinka, ktorá predstavuje ďalší liečivý poklad, ktorý nám naša Gaia ponúka…

Ida Petrovičová
Som hypersenzitívna žena, ktorá miluje prírodu a z jej darov v podobe liečivých rastlín pripravujem čaje, tinktúry, sirupy a hojivé masti, ktoré pomáhajú uzdraviť telo aj dušu. Zoberiem vás do prírody a naučím vás spoznávať a správne používať liečivé rastliny a pripraviť z nich osvedčené elixíry pre vaše zdravie. Som autorkou eBookov 5 byliniek pre pokojný spánok a radosť v duši >> , Predjarná očista dočista >> a online kurzu Predjarná OČISTA DOČISTA; . Ukážem vám cestu, ako žiť v súlade s prírodou a využiť jej dary pre svoje zdravie, ako počúvať svoje telo a uzdraviť ho O mojej ceste si prečítate tu>>