Milí bylinkári, ak si myslíte, že teraz v zime nie sú v prírode dostupné liečivé rastliny tak sa veľmi mýlite. Na našich lúkach, okrajoch lesov vo vyšších nadmorských výškach a predovšetkým na chudobných pôdach môžete objaviť vynikajúci liečivý ker, ktorým je borievka obyčajná (Juniperus Communis, Jalovec obecní).
Tento vždyzelený ker vysoký 1-3 m má úzke a veľmi pichľavé ihlice, kvitne v apríli až máji, ale nás zaujímajú jeho plody, ktoré sú v prvom roku zelené a dozrievajú až v druhom roku. Majú čiernomodrú farbu, môžu byť sivo oinovatené (sivý voskovitý povlak), a tuhú konzistenciu.
Niekedy sa odporúča podložiť pod ker plátennú plachtu a plody striasť, ale pripravte sa na to, že touto metódou nazbierate aj veľa uschnutých pichľavých ihlíc a tiež starých plodov…
Plody majú veľmi príjemnú jemne živicovú vôňu a sladkastú, slabo korenistú zvieravú chuť. Už v detstve sme ich zbierali a pridávali do domácej pálenky a tiež k mäsovým pokrmom na vylepšenie chuti. Liečivé účinky má tiež kôra a mladé jarné výhonky.
Moja babička pripravovala v zime veľmi intenzívny čaj povarením vetvičky z borievky…
Plody, v českom jazyku označované ako jalovčinky, obsahujú terapeuticky významnú silicu 2% (tvorená najmä terpénmi-pinén, terpineol, limoném), sacharidy 30%, živice 10% a triesloviny 5%, flavonoidy, horčinu juniperín a organické kyseliny (najmä askorbovú- vitamín C)…
Z obsahových látok je zrejmé, že droga má mnohostranné účinky a pôsobí ako silné diuretikum (močopudne), diaforetikum (potopudne), stomachikum (stimuluje trávenie), karminatívum (proti plynatosti), cholagolum (žlčopudne), antiseptikum, antireumatikum a balneologikum (vhodná do kúpeľov).
Použitie borievky
Pri užívaní borievky treba pamätať na jej toxickosť. Borievku je nevhodné užívať pri poškodení obličiek, nefritídach a v gravidite. Treba si uvedomiť, že aj pri vonkajšej aplikácii na väčšiu plochu kože dochádza k vstrebaniu silice cez pokožku, takže pri týchto ochoreniach sa jej radšej vyhnime…
Borievka sa vďaka dráždivému účinku na obličky konkrétne nefróny a najmä na obličkové telieska tvorené glomerulmi (klbká kapilár, v ktorých prebieha filtrácia krvi) využíva v súčasnosti viac na liečenie reumatologických ochorení…
Tinktúra na bolesti kĺbov
2 diely čerstvo nasekaných smrekových výhonov, 1 diel borievkových bobúľ, 1 diel levanduľových kvetov
Zalejem alkoholom v pomere 1 (byliny) ku 4 dielom alkoholu. Nechám macerovať 1 mesiac a môžeme používať.
Zmes bylín (mazadlo) na potieranie pri kĺbovom reumatizme
Koreň ihlice tŕnitej, púpavy lekárskej, vňať prasličky roľnej, plody borievky obyčajnej a pagaštanu konského, kvet slivky čerešňovej (trnky) a prvosienky jarnej resp. vyššej
Do 1 l vody namočíme 10 g zmesi (jednotlivé zložky sú v rovnakom pomere) a necháme 12 hodín macerovať. Povaríme 10 min a pridáme 1dcl Alpy alebo Lesany. Precedíme a uchováme v tmavej nádobe v chlade. Pripravený roztok používame na natieranie bolestivých kĺbov.
Borievkový olej
1 diel plodov borievky a 3 diely jedlého oleja
Plody podrvíme v mažiari a necháme macerovať 1 mesiac. Potom precedíme a pre lepšie účinky pridáme 1 diel borievkovej tinktúry a vznikne nám borievková emulzia. Pred použitím treba vždy pretrepať a potierať bolestivé miesta.
Borievkový kúpeľ na prehriatie a prekrvenie organizmu
5 hrstí plodov a mladých výhonkov povaríme cca 15 minút v 2l vody a pridáme do teplého kúpeľa. Dĺžka kúpeľa 10-15 min. Následne sa zabalíme do plátennej plachty a odpočívame pod dekou minimálne 30 minút.
Plody borievky (protireumatická kúra podľa R.F. Weissa)
UPOZORNENIE: Každú dávku je nevyhnutné dokonale rozžuť a zapiť ½ l močopudného čaju (odporúča sa šípkový). Kúru nesmú praktizovať ľudia, ktorí majú diagnostikované zápalové ochorenie obličiek a tiež osoby, ktoré sú alergické na plody borievok (neznesú ani minimálne množstvo alkoholu borovičky). Kúra je veľmi účinná aj u ľudí s diagnózou Bechterovej choroby.
Borievková tinktúra na trávenie
1 diel borievkových bobúľ,4 diely 60% alkoholu
V mažiari podrvené plody borievky zalejeme alkoholom v pomere 1: 4 a nechám macerovať 1 mesiac. Tinktúru môžeme vnútorne užívať pri tráviacich problémoch či nadúvaní (neodporúčam pre deti).
Plody borievky, vňať túžobníka a prasličky, list brezy
Bylinky a plody zmiešame v rovnakom pomere. 1Pl zalejeme 250 ml vriacej vody a necháme lúhovať 15-20 minút.
Plody borievky, kvet rumančeku kamilkového, koreň ihlice tŕnitej, vňať repíka lekárskeho
Bylinky a plody zmiešame v rovnakom pomere. 1čl zalejeme 150 ml vriacej vody a necháme lúhovať 15-20 minút.
2 diely plodov borievky a koreňa zeleru, 3 diely vňate zlatobyle a 1 diel listu brezy a tymiánu
Zmiešame v rovnakom pomere. 1čl zalejeme 150 ml vriacej vody a necháme lúhovať 15-20 minút.
Čajové zmesi pijeme teplé po dúškoch. Krásne prehrejú Váš organizmus a podporia látkovú výmenu.
Z duchovného hľadiska je borievka výbornou liečivou rastlinou pre ľudí s takým ochorením srdca, u ktorých v dôsledku dlhšie trvajúcich strachov a obáv dochádza k zníženiu výkonu srdca a k vzniku opuchov a edémov, ktoré jalovčinky vďaka silnému diuretickému (močopudnému) účinku dokážu s ľahkosťou eliminovať.
Z hľadiska jej antireumatického pôsobenia na základe princípov signatúry (podobné s podobným) keďže je to pomaly rastúci, dozrievajúci ker je zase vhodná pre ťažkopádne povahové typy ľudí, ktorí sú doslova skostantení…
Moje rady na záver
Vzhľadom na možnú nefrotoxicitu rastliny, treba dodržiavať odporúčané dávkovanie a v prípade obličkových ochorení je lepšie použiť iné bylinky s podobnými účinkami
Ak s vami tieto informácie zarezonovali a borievka vás oslovila ako už v detstve mňa, tak neváhajte a vybehnite do prírody, ešte stále je vhodný čas na zber jej plodov. Pripravte sa, že svoje plody vám nevydá tak ľahko avšak na základe ich silných účinkov je zrejmé, že ich ani nebudete veľa potrebovať. V prírode je všetko dokonalé…