5 pilierov zdravia alebo čo má spoločné konzumná spoločnosť s našim zdravím 2. časť OD SLOV KU SKUTKOM

Takže ako to všetko začalo u mňa…

Pred mnohými rokmi počas jednej z tých príjemných kamarátskych návštev, keď sa od rodiny dostanete aj k témam medzi nebom a zemou… sa ma jeden kamarát spýtal. Dobre Ida ty hovoríš, že miluješ prírodu a že by si jej nikdy neublížila, ale buď konkrétna, čo teda pre ňu robíš iné ako ostatní?

Nezahodiť papier v lese, netrhať chránené kvety, nelámať stromy… To je predsa dokopy nič. Čím konkrétnym prispievaš. Najskôr ma jeho opakovaná otázka nahnevala, pretože brnkol na tú správnu strunu…

V tom čase sme polievali dažďovou vodou, ktorú sme zberali do nádob a v záhrade sme nepoužívali žiadne pesticídy ani iné chemické prostriedky. Uvedomila som si, že to je ale naozaj skoro nič, oproti tomu čo od prírody dostávame …

A tak pomaly ale isto začala veľká premena, ktorá úzko súvisela aj so zmenou zamerania v mojej práci. Začali sme sa venovať ftalátom a ja som postupne krok po kroku menila náš život…

Pripomeňme si tých 5 pilierov zdravia

  1. Hydratácia – dostatok pitnej vody
  2. Kvalitná strava– dostatok zdravých potravín
  3. Pohyb a vzduch– dostatok pohybu na čerstvom vzduchu v prírode
  4. Odpočinok– dostatok odpočinku na regeneráciu nášho organizmu
  5. Láska– dostatok lásky, v pravom slova zmysle, keď sa máme radi naozaj a láska vychádza priamo z nášho srdca tak nedokážeme ubližovať sebe, iným ani našej planéte

VODA

Naozajstnú pokoru k vode sme získali v krajinách, kde pitná voda nebola samozrejmosťou a boli sme odkázaní na balenú vodu, určite ste to zažili niekde v zahraničí, alebo len niekde na výlete, kde nebola studnička a vy ste si všetku vodu museli niesť …

Ten krásny pocit, môcť sa napiť pitnej vody z vodovodného kohútika je neopísateľný…

Úcta k vode

Počas celej zimy zachytávame zrážky do obrovskej nádoby (veľký kontajner z vlaku), ktorou potom v sezóne polievame.

V domácnosti nepoužívame žiadne agresívne chemikálie. Na pranie a umývanie riadu používame len čapovanú drogériu odbúrateľnú na viac ako 99 %. Na čistenie všetkých povrchov ocot zmiešaný s alkoholom s niekoľkými kvapkami éterického oregánového oleja.

Celý život nepoužívam antikoncepciu (vyskúšala som ju len 2 mesiace…), ktorá následne kontaminuje pitnú vodu a dostáva sa do potravinového reťazca. Prestali sme používať neekologické kozmetické prípravky a väčšinu sme nahradili ekologickými. Na pokožku používam podomácky vyrobené krémy z prírodných surovín. Nemaľujem sa vôbec…

Mám samozrejme ešte mnoho prehreškov, jedným z nich je aj farbenie vlasov…

Zbožňujem horúcu sprchu a v minulosti som dlho vysedávala a užívala si ten komfort… teraz sa sprchujem krátko, vždy si pomyslím koľkým ľuďom by táto voda uhasila smäd….Ako vždy aj tu niekedy zhreším, ale potom si to užívam naplno, lebo to nie je samozrejmé…

KVALITNÁ STRAVA

Časť stravy si pestujeme v našej biozáhrade, ktorú milujem. Nie je to veľký podiel, ale som zaň nesmierne vďačná a chuť darov z našej biozáhrady je naozaj úžasná…

 

Kupujeme prevažne slovenské výrobky tiež české a maďarské a niekedy aj bio zahraničné ale najmä sezónne. Prečo?

Kvôli uhlíkovej stope a najmä kvôli neskutočne prekročeným limitom na pesticídy, regulátory rastu a podobne, ktoré pri „syntetickom“ pestovaní v  skleníkoch aplikujú…

V minulosti som si myslela, že keď konzumujeme v zime veľa čerstvej zeleniny ako sú rôzne šaláty, cukiny, uhorky… a podobne, že žijeme zdravo. Ach ako veľmi som sa mýlila.

Preštudovala som množstvo literatúry a absolvovala mnoho kvalitných erudovaných prednášok a dozvedela som sa informácie, ktoré zmenili môj pohľad na zdravé stravovanie.

Keď som sa na to pozrela neskôr tak obyčajne sedliackym rozumom, došlo mi to…Ako by sa dali prirodzene vypestovať v zime také kvantá pekne vyzerajúcej dokonalej zeleniny za také dobré ceny???

Jednoznačne len s využitím mnohých chemických prostriedkov. Pôvodne som sa domnievala, že predsa existujú limity (povolené dávky) na jednotlivé chemikálie a nemýlila som sa existujú.

Problémom zostáva fakt, že vždy na každý jeden pesticíd je limit. Avšak nikto nerobí sumu použitých prípravkov, ktoré sa aplikujú pri pestovaní a už vôbec nezisťujú ich synergický účinok…

Dalo by sa to prirovnať k tomu, ak by ste si naraz dali jeden ibuprofén jeden paralén jeden nurofén …. Vy by ste neprekročili dávku jedného prípravku (jeho účinnej látky), ale výsledná suma všetkých ohrozuje Vaše zdravie….

Budete zrejme šokovaní, ale suma a synergické účinky bežne používaných chemických prípravkov pri pestovaní zatiaľ nikoho moc netrápia…. Kde sa podel zdravý rozum… neviem ale tuším….

Po zistení všetkých týchto informácií som postupne zmenila stravovanie v našej rodine. Cez zimu jeme zo zeleniny kapustu čerstvú, kvasenú, cviklu, mrkvu, zeler, petržlen, zemiaky, cibuľu, cesnak, pór (prezimuje nám v záhrade), mangold (celú zimu nám rastie v záhrade), tento rok sme dostali aj topinambury a v posledných rokoch som začala experimentovať so skvasovním zeleniny (pickles).

Samozrejme nejaké tie klíčky (našim favoritom je fazuľka mungo- rýchle, dobré, zdravé a žerucha). Na jar len čo sa objaví niečo zelené ako hviezdica prostredná, pŕhľava, medvedí cesnak, lesná pažítka….tak pridávam do všetkého…

S manželom sme prestali jesť mäso. Je to len rok aj niečo avšak zmenilo to náš pohľad na všetky živé bytosti…

POHYB A VZDUCH

Rozmýšľala som ako môžem napomôcť ja osobne tomu, aby naša domácnosť, čo najmenej znečisťovala ovzdušie…

Dom máme orientovaný, tak, aby sme čo najlepšie využili slnečnú energiu na jeho vyhriatie. Znížili sme kúrenie v dome na 20,5°C čím produkujeme menej splodín. Tiež som obmedzila cesty do roboty na aute a začala som častejšie využívať spoločnú dopravu.

Na našom pozemku sme vysadili veľa stromov, vďaka ktorým máme dokonalú mikroklímu, skvelý vzduch aj v dňoch horúceho leta. Hniezdi u nás veľa vtáčkov nebeských, žije veľa jašteričiek, ktoré spolu s včielkami, osami, mravcami…žijú v našej malej oáze.

Jednoducho povedané máme malý zvierací hotel (:….

Pohybom k zdraviu

Vrátila som sa k  pešej chôdzi, čím som si zlepšila pohyb počas dňa a po sedení v práci je to taký malý detox pre moju myseľ…

Chodíme veľmi často do prírody na túry, prechádzky… Zistila som, že mi nerobí dobre organizovane cvičiť a naháňať sa za vysnenou postavou. Pred rokmi som začala cvičiť doma v kľude svojim tempom a robí ma to šťastnou, ale ešte krajšie je to priamo v prírode.

Pustili sme sa pomáhať aktívnej ochrane našich lesov a každý strom, ktorý sa aj vďaka našej malej podpore nevyrúbe, je nám obrovskou odmenou…

ODPOČINOK

Spánkovú hygienu považujem za kľúčovú pre zdravie. Človek si to naplno uvedomí, keď začne mať problémy so spánkom… Na čo sme spolu s manželom prišli, že dôležité je nepremeškať čas, kedy Vás začne „brať“ na spánok…

Chodíme spať v priemere okolo deviatej… v zime aj skôr v lete neskôr v súlade s prírodou. Áno chodíme spať so sliepkami… Priatelia sa zo mňa smejú, jaaaj Vám nemôžme večer volať, lebo Vy už budete spať…

Miesto večerného vysedávania pred televízorom a mnohých ďalších činnosti, ktoré nás oberajú o čas a planétu o energiu si ideme skoro ľahnúť. Vstávame skoro ráno okolo piatej. Skoré, tiché rána, sú naozaj magické…

Vychádza to z fyziologických princípov, keďže regenerácia organizmu do polnoci je najintenzívnejšia. /Melatonín, hormón epifýzy, ktorý reguluje cirkadiálny rytmus a je spoluzodpovedný za regeneráciu a reparáciu organizmu (striedanie aktivity a odpočinku) je najvyšší o polnoci./

Takže ak chodíte spať po polnoci, oberáte sa o veľmi cennú časť regenerácie, ktorú považujem za esenciálnu po dosiahnutí určitého veku človeka…

LÁSKA

Celá táto premena viedla k zvýšeniu citlivosti voči okoliu aj voči sebe samej. Lásku k prírode pociťujem ako ten najhlbší cit aký si dokážete predstaviť…

Učím sa byť viac tolerantná, vnímavá voči iným aj sebe.

Môcť sa pozrieť zvieratám do očí a vedieť, že im neublížite (aj keď sprostredkovane kúpou ich častí tela), že kvôli Vám nejdú na bitúnok…Je neopísateľné…

A verte mi, že keď si náš syn pripravuje nejaké gurmánske mäsové špecialitky, tak mi stále tečú sliny… ale pomáha mi predstaviť si oči zvierat, to ako sa na mňa so strachom pozerajú a verte či nie, zrazu sú chute preč…

Na celej tej premene, je najkrajšie to, že s každou vymoženosťou, pohodlnosťou, ktorej sa človek vzdá sa stáva šťastnejším a slobodnejším . Je to podobný proces ako zbavovanie sa starých zlozvykov, zaužívaných hlboko zakorenených a odmena… zrazu začnete vnímať život oveľa intenzívnejšie a pocítite to silné prepojenie medzi nami  a planétou…

Už Vás vôbec nenapadne uvažovať aj tak s tým nič neviem spraviť, pretože vy ste už na ceste a vidíte, že to ide…

Priatelia stojí to za to, ten pocit čistoty, pokory a lásky…

Pretože ak pomáhaš iným tak vlastne pomáhaš najmä sebe, lebo všetci sme tak krásne spojení…

Na záver už len pár slov Georga Bernarda Shawa

Rozumný človek sa prispôsobí svetu (ide s prúdom), nerozumný sa pokúša prispôsobiť svet sebe. Takže všetok pokrok, zmeny závisia od tých nerozumných ľudí

Buďme tými nerozumnými… Vaša Ida

    

 

 

Ida Petrovičová
Som hypersenzitívna žena, ktorá miluje prírodu a z jej darov v podobe liečivých rastlín pripravujem čaje, tinktúry, sirupy a hojivé masti, ktoré pomáhajú uzdraviť telo aj dušu. Zoberiem vás do prírody a naučím vás spoznávať a správne používať liečivé rastliny a pripraviť z nich osvedčené elixíry pre vaše zdravie. Som autorkou eBookov 5 byliniek pre pokojný spánok a radosť v duši >> , Predjarná očista dočista >> a online kurzu Predjarná OČISTA DOČISTA; . Ukážem vám cestu, ako žiť v súlade s prírodou a využiť jej dary pre svoje zdravie, ako počúvať svoje telo a uzdraviť ho O mojej ceste si prečítate tu>>