5 pilierov zdravia alebo čo má spoločné konzumná spoločnosť s našim zdravím…

Dnes sme sa vybrali na prechádzku do lesa na Vtáčnik. Neskutočne som sa tešila, že po všetkých stresujúcich informáciách o korona víruse si oddýchnem a načerpám sily v krásnom prebúdzajúcom sa lese, ale skutočnosť bola naprosto iná.

Moja prvá reakcia bola hnev a prvú časť cesty sme šliapali v podstate oddelene a hádali sme sa prečo sme išli na takéto miesto, kde je všetko zničené, holorub, mŕtve stromy, zničené lesné cestičky … Bolo mi do plaču. Pripomínalo mi to cintorín prírody...

Teraz sme konfrontovaní s jednou s najväčších výziev za posledné desaťročia. Korona virus začal zabíjať, všetko upadlo do stavu paralýzy. Ale ja v tom vidím nádej pre ľudstvo pre nás. Čo ak je to posledná možnosť ako nás chce naša planéta poprosiť o zľutovanie kým nasadí ťažšie zbrane na svoju záchranu.

Možno sa pýtate čo s tým má spoločné naše zdravie? Všetko…

Existuje  5. pilierov zdravia, stretávame sa s nimi vlastne všade, odporúčajú ich významné vedecké komunity, organizácie ale aj naše babičky a dedkovia, ktorí intuitívne a niekedy aj z nedostatku tieto v živote praktizovali, ale my sme všetku tú múdrosť niekde stratili.

Ktoré sú to tie piliere zdravia? Určite ich poznáte…

  1. Hydratácia - dostatok pitnej vody
  2. Kvalitná strava- dostatok zdravých potravín
  3. Pohyb a vzduch- dostatok pohybu na čerstvom vzduchu v prírode
  4. Odpočinok- dostatok odpočinku na regeneráciu nášho organizmu
  5. Láska- dostatok lásky, v pravom slova zmysle, keď sa máme radi naozaj a láska vychádza priamo z nášho srdca tak nedokážeme ubližovať sebe, iným ani našej planéte

Toto je cesta k zdraviu…


Aká je realita?

Zdravie si málokedy vážime kým ho máme, jeho cenu spoznáme až keď ochorieme. Myslím si, že podobne je to aj s našou planétou. Vypočula som si veľké množstvo prednášok, prečítala obrovské množstvo vedeckých publikácií, ktoré sa zhodujú v jednom.

VODA

Naše telo tvorí viac ako 65 % vody.  A my sme si znečistili  skoro všetky zdroje našej pitnej vody. Pitnú vodu používame na splachovanie našich toaliet, kým v niektorých krajinách nemajú vodu na pitie…

Vyrubujeme lesy a tým narušujeme ich schopnosť zadržiavať vodu a tak prichádzame o obrovské množstvo zrážok a faktom je, že aj na Slovensku, v krajine s jednými s najväčších zdrojov pitnej vody je už na niektorých miestach nedostatok pitnej vody.

A pritom z fyziologického hľadiska bez vody dokážeme prežiť maximálne niekoľko dní…(1. pilier zdravia).

JEDLO

Na výrobu potravín používame také množstvo škodlivých chemických látok (pesticídy, konzervanty…), že tým pádom sú doslova jedovaté nielen pre nás, ale pre všetky živé organizmy vrátane našich opeľovačov, bez ktorých nedokážeme vyrobiť dostatočné množstvo potravín.

Bez energie vo forme jedla dokážeme prežiť trochu dlhšie v závislosti od nutričného stavu nášho organizmu, ale opäť sú to len týždne (2.pilier zdravia).

VZDUCH

Vzduch je v niektorých mestách tak znečistený, že ľudia nemôžu dýchať. Hľadáme posledné zachované prírodné miesta, ktoré sme ešte nestihli zničiť, aby sme sa nadýchali ako tak čerstvého vzduchu a načerpali energiu. Ale čo ak už také miesta nebudú! Čo urobíme?

Znečistený vzduch poškodzuje našu dýchaciu sústavu ako tichý, nenápadný zabiják. Pritom bez kyslíka (vzduchu) prežijeme len niekoľko minút.

Pohyb sme obmedzili na minimum alebo sa štveme a platíme za drahých trénerov, aby sme schudli to, čo sme vďaka nadmernému prejedaniu pribrali a to všetko vyvoláva v našom organizme stres. Trápime sa tým ako schudnúť a pritom väčšina obyvateľov planéty trpí hladomorom (3. pilier zdravia).

SPÁNOK

Zarábame a ťažko pracujeme na to, aby sme si dopriali toto tzv. pohodlie (konzum), ktorý nás pomaly ale isto ničí. Dali sme tomu príznačné meno civilizačné ochorenia alebo choroby z nadbytku! V dôsledku toho všetkého minimálne spíme, aby sme si na ten vysoký štandard stihli zarobiť a „užiť si ho“ (4. pilier zdravia).

Nakoniec sme nútení vynaložené peniaze zaplatiť za lieky a liečenia, aby sme sa uzdravili a život nám doslova preteká medzi prstami….

LÁSKA

Prestali sme sa úprimne smiať a tešiť sa z maličkostí. Stále nás niekto hodnotí, posudzuje čo nás uvádza do chronického stresu. Dokonca my sa často odsudzujeme tým, že nie sme dosť dobrí a šikovní a nestíhame to tak ako ostatní a vzniká tak obrovský tlak, ktorý spôsobuje vznik mnohých ochorení (kardiovaskulárnych, autoimunitných….).

V dôsledku tohto všetkého sa prestávame mať radi.  Láska sa z našich životov pomaly ale isto, vytráca… (5. pilier zdravia).

Takže ako môžeme očakávať, že budeme zdraví ?

Čo tým trpí najviac- náš imunitný systém. Ktorý na základe tohto všetkého začne v dôsledku chronického stresu zlyhávať a vznikajú ochorenia s výstižným označením civilizačné choroby. Predpokladám, že toto je jedna z príčin, prečo sa podarilo korona vírusu tak úspešne rozšíriť.

Zastavme sa a úprimne prehodnoťme náš život. Naozaj nás toto všetko robí šťastnými? Takto chceme, aby vyzeral náš svet, my …

Teraz sa svet na chvíľu zastavil, spomalil. Máme šancu to zmeniť. Buďme konečne zodpovední voči sebe, svojmu zdraviu, našim deťom a všetkým živým organizmom a tým aj k nášmu jedinému domovu našej Zemi.

Všetko sa dá vyriešiť našim zodpovedným prístupom. Verím v silu jednotlivca a celého ľudstva. Tým, že sa zmeníme my, zmeníme aj naše prostredie to je zákon kauzality.

Práve teraz je ten pravý čas na zmenu. Neváhajme a vykročme do nášho nového života, v ktorom nebudeme hádzať vinu na iných, ale prevezmeme zodpovednosť za naše zdravie a našu planétu do vlastných rúk.

„Žiaden človek nie je ostrovom sám pre seba, každý je kus nejakého kontinentu, súčasť nejakej pevniny… smrťou každého človeka je ma menej, pretože som súčasťou ľudstva; a preto sa nikdy nepýtaj, komu zvonia do hrobu; zvonia tebe“ (John Donne)

S láskou a vierou, že to zvládneme Vaša Ida

Ida Petrovičová
Som hypersenzitívna žena, ktorá miluje prírodu a z jej darov v podobe liečivých rastlín pripravujem čaje, tinktúry, sirupy a hojivé masti, ktoré pomáhajú uzdraviť telo aj dušu. Zoberiem vás do prírody a naučím vás spoznávať a správne používať liečivé rastliny a pripraviť z nich osvedčené elixíry pre vaše zdravie. Som autorkou eBookov 5 byliniek pre pokojný spánok a radosť v duši >> , Predjarná očista dočista >> a online kurzu Predjarná OČISTA DOČISTA; . Ukážem vám cestu, ako žiť v súlade s prírodou a využiť jej dary pre svoje zdravie, ako počúvať svoje telo a uzdraviť ho O mojej ceste si prečítate tu>>