Ako zvládam alergiu bez liekov

Môj manžel bol vychovaný v rodine, kde na všetko boli tabletky. Keď sme sa zoznámili, tak jedol tabletky na alergiu, tabletky na podporu pečene, na trávenie… Bola som prekvapená, fúúúú ten musí byť vážne chorý, keď je toľko liekov. Postupne som sa asimilovala, keď sa moje kýchanie a svrbenie očí zhoršilo tak ma presvedčil, aby som išla aj ja k alergologičke.

Lieky, spreje, kvapky….

Čakám v čakárni pred alergologickou ambulanciou ako mnoho ďalších, konečne som na rade. Opäť odbery, bežná kontrola a samozrejme lieky.

Anthistaminiká, sprej do nosa, kvôli bronchokonstrikcii sprej na uvoľnenie dýchacích ciest, sprej do očí a verdikt máte skríženú alergiu jarné stromy, jeseň ambrózia (napadlo ma veď to je nápoj pre bohov- v mojom prípade jesenná burina (;) a potraviny zemiaky, mliečne výrobky, čerešne, orechy, jablká….

Beriem si svoju porciu liekov a odchádzam s pocitom frustrácie, čo všetko musím obmedziť a koľko liekov doživotne užívať…

Opakuje sa to niekoľko rokov a ja nevidím, žiadne zlepšenie skôr naopak-dávky sa zvyšujú poprípade skúšajú nové rady liekov. Mám toho plné zuby a aby toho nebolo málo pridáva sa aj zvýšená citlivosť na zmenu teploty prostredia (neskutočné kýchanie pri prechode do zimy, nutnosť nosiť oblečenie s dlhým rukávom…)

Hľadanie cesty

Keďže mám od mala prirodzený odpor k tabletkám a ich prehltnutiu. Maminka ma to učila na lentilkách, ale moc sa jej nedarilo…Jedného dňa som sa rozhodla, že prestanem brať lieky, okrem kvapiek do očí tie som vysadila posledné. Tak som začala hľadať iné cesty- najskôr to boli homeopatiká, na oči mi trochu zabrali ale nebolo to úplne ono…

V podstate som nezaznamenala bez liekov až takú výraznú zmenu v symptómoch, kýchala a smrkala som síce trochu viac ale oči ma stále svrbeli ako aj s liekmi a zmena teploty všetko znásobovala.

Stres ako spúšťač

Pozorovaním som zistila, že stav sa mi výrazne zhorší, keď som v strese. Pochopila som, že vždy robím tú istú chybu, akonáhle ma niečo pošteklilo v nose, celá som sa stiahla (doslova) a dopredu očakávala prudkú reakciu.  Trvalo mi dlho kým som pochopila, že tento odpor ešte znásobí symptómy.

Základom je v týchto situáciách zachovať pokoj, uvoľniť sa a prijať daný stav. Stres nám spúšťa celú kaskádu reťazových reakcií, ktoré nám v akútnom prípade zachraňujú život avšak v chronických ochoreniach, akými alergie sú, nám symptómy len zhoršia.

Mala som taktiež množstvo tráviacich problémov, s ktorými som si nevedela poradiť. Opäť som zistila, keďže mám od mala panický strach z vracania, že akonáhle mi len trochu prestalo tráviť, celá som sa stiahla- zase som bola v odpore. Stres ma úplne ochromil, v dôsledku čoho som plytšie dýchala (menej kyslíka) a nauzea sa logicky zhoršila.

Postupne som pochopila, že signály, ktoré nám naše telo dáva, že niečo nie je v poriadku sú tu pre nás ako pomoc a nie proti nám. Začala som sa učiť lepšie počúvať svoje telo a stále sa učím… Ešte stále sa mi často stáva, že ako prvý príde odpor ale už si ho uvedomujem a tým ho vlastne mením na prijatie čiže uvoľnenie.

Alergiu som dostala konečne pod svoju kontrolu

Zmenila som tiež svoj životný štýl. Obmedzila som chodenie do práce autom a skoro každé ráno som si dala kilometer chôdze a poobede opäť. Začala som používať každodenné rituály.

  1. Ráno začínam pohárom čistej vody ešte v posteli a potom meditácia a ďakovanie
  2. Nasleduje 15-20 minút jógy
  3. Otužovanie – studená sprcha- aspoň 3x do týždňa
  4. Potom nasleduje šálka bylinkového čaju, ktorý pijem v súlade s fázou mesiaca resp. symptómami, ktoré mi naznačujú, ktorý orgán potrebuje podporiť (všetky recepty  budú v pripravovanom eBooku).

Ale stále to ešte nebolo ono a tak som primárne kvôli tráviacim problémom zaradila predjarnú očistu tela ako reštart  organizmu (21 dní -bezlepková, bezmliečna a bezmäsová diéta…). Na moje prekvapenie nielen, že sa mi zlepšilo trávenie, ale po dlhých rokoch som alergiu konečne dostala pod kontrolu. Netvrdím, že nekýcham, keď ma niečo vykoľají, alebo, že ma občas nesvrbia oči ale to sa nedá porovnať s tým čo bolo predtým.

Môžem jesť čerešne, orechy, zemiaky, mliečne výrobky bez toho, aby mi opuchli sliznice.  Tento proces sa samozrejme nestal zo dňa na deň, ale som dôkazom toho, že krok po kroku sa to dá. Možno vo Vašom prípade, budete musieť ísť na to pomalšie a postupne znižovať dávky liekov, ale to vôbec nevadí. Stačí len počúvať svoje telo, uvoľniť sa a ono Vás navedie na správnu cestu.

Natural pozitív

A čo môj manžel- predtým doslova závislý na tabletkách, neskutočná zmena. Ráno otázka na mňa miláčik, kde máš tu tinktúru na ten mechúr a na tie svaly ten olej. Prosím ťa daj mi ten čaj na trávenie…. a skoro všetky jeho tabletky sú fuč…..

Základom je, pevná vôľa, nesmiete sa nechať odradiť strachmi, ktoré prídu, že to bez liekov nedáte. Ďalej viera vo Vás samých v to, že naše telo je dokonalé, ale samozrejme musíte chcieť a zmeniť to čo viete, že Vám škodí. Nebude to zo dňa na deň, ale stojí to za to!

Držím Vám palce na Vašej ceste samouzdravenia bez alergie

Vaša Ida

Ida Petrovičová
Som hypersenzitívna žena, ktorá miluje prírodu a z jej darov v podobe liečivých rastlín pripravujem čaje, tinktúry, sirupy a hojivé masti, ktoré pomáhajú uzdraviť telo aj dušu. Zoberiem vás do prírody a naučím vás spoznávať a správne používať liečivé rastliny a pripraviť z nich osvedčené elixíry pre vaše zdravie. Som autorkou eBookov 5 byliniek pre pokojný spánok a radosť v duši >> , Predjarná očista dočista >> a online kurzu Predjarná OČISTA DOČISTA; . Ukážem vám cestu, ako žiť v súlade s prírodou a využiť jej dary pre svoje zdravie, ako počúvať svoje telo a uzdraviť ho O mojej ceste si prečítate tu>>